Šampion šampionů  2004

Vyhlášení bodovací soutěže za rok 2003 ( dne 9.1.2004 )

Jen malé ohlédnutí za uplynulou výstavní sezonou.Setkání výstavních nadšenců, několik málo rozhodčích, zahraniční návštěva - součást odborné poroty ( vážení pánové Müller a Štefík), příšerné modelky a roztomilí pejskové v oblečkách na "módní přehlídce",milá zpěvačka a přiopilý zpěvák lehce trápící svého jezevčíka ( co asi zažije tento pejskek, když přijde jeho pán pod parou domů nechtějme vědět!) na konec raut ( cpaní si jídla nejen do žaludků,ale i do tašek a pohárů-opravdu nenápadně :-) no klasika), tanec a nějaké úsměvy!Ještě že většina účastníků pochopila, že se jedná o společenskou událost a patřičně se na to oblékla :-)!Nedejte se mýlit, ne všichni :-) teď mě napadá - bude možná zajímavé přinést příště fotoreportáž  ne psů ale zákulisí :-)))))!!!

To je v kostce vyhlášení bodovací soutěže, protože ničím jiným Český šampion šampionů není!Zatímco kriteria v jiných zemích ( našich sousedů) jsou naprosto odlišná ( ve většině zemí potřebujete být šampionem pořádající země, a můžete se přihlásit!)Je otevřená i pro zahraniční účastníky! u nás je nutno jezdit na všechny národní a mezinárodní výstavy - sbírat body a pak doufat, že se dostanete do 5tice nejlepších psů v každé skupině!Sice pro rok 2003 bylo v propozicích že je určena pro psy v majetku občanů ČR (tedy předpokládejme že občanem ČR je ten, kdo má také české občanství) ale pak to nakonec nikdo nekontroluje a tak vítězem jedné ze skupin se opakovaně stane pes v majetku cizince! Nikdo ( rozhodně ne já) mu to nezávidí,sama si myslím, že není důvod soutěž pro cizince uzavřít! ale co je psáno,mělo by být dáno .

Tradičně body nejobsazenější třídou je IX.skupina FCI ( zatímco v jiné skupině Vám stačí 80bodů na vítězství) v této skupině našemu Kangaroo Bohemia Acro stačilo 240 získaných bodů na super  3tí místo!Super píši proto,protože díky mému posuzování na některých z výstav s nemohl zúčastnit všech, a tak po tom, co se v roce 2002 ( kdy 3/4 sezony jezdil ve třídě mladých a tím bodů je méně) umístil na 2.místě, jeho umístění v roce dalším nás opravdu potěšilo!

Bohužel majitelé psů v jiných skupinách nadšeni asi nejsou, protože součástí bodování nejsou jen body za CAJC, CAC,CACIB,BOB,BIG ( 1. - 5 .místo),nově BOD, a BIS ale také se započítává 1/4 bodu za každého přihlášeného psa v plemeni. A tak například smůlu má skupina FCI VI. kde díky tomu, že jsou na našich výstavách velmi početně zastoupeni bíglové, tak další atraktivní plemena z této skupiny mají smůlu, byť by to byli jedinci sebelepší,nedosahují jim body za účast na beagle,takže těch se na šampion šampionů za rok 2003 dostalo 5! Ano jiné plemeno nemělo šanci! Rovněž již 2.rok vítězícího zlatého retrívra nevídáme v závěrečných soutěžích nijak často!přesto má štěstí,že se retríverů hlásí na výstavách mnoho a tak body za účast mu tak přibývají!

Jediné co z celého vyplývá, pokud máte psa,který bude mít na všech výstavách BOB a bude bodovat i v závěrečných soutěžích,neznamená to, že se do soutěže šampion šampionů dostanete!Pokud máte fenku a opravdu poctivě se v době jejího hárání výstavy nezúčastníte ( tak jak nám ukládá výstavní řád) tak je její účast také prakticky bez šance.O tom, že když je majitelem rozhodčí,který byť jen občas posuzuje,má rovněž smůlu! Můj názor je jednoznačný, méně okázalosti !otevření soutěže i pro cizince!jako podmínka mít psa s oceněním český šampion a pak se přihlásit a  zaplatit si! Soutěž uspořádat podobně jako jiné země,tedy rozhodčí vybere nejlepšího v plemeni - BOB (samozřejmostí jen tedy,že by se mohlo přihlásit více psů z jednoho plemene) a později v závěrečných soutěžích ( ideálně 3 rozhodčí) určit vítěze jednotlivých skupin a z nich pak absolutního vítěze-tedy šampiona šampionů. V Polsku mají tuto soutěž dokonce i pro juniorské šampiony. No a pokud je nutno,aby sponzor předváděl kolik je ochoten věnovat peněz do této soutěže tak hodnotné ceny , nebo pro povinné fotografování a poklepávání si po ramenech, raut jen pro ty vítěze skupin. Pak by to celé bylo o psech!

Několik foto ze soutěže a dalších postřehů.Omlouvám kvalitu,ale proti reflektorům které nám svítili do objektivů byli bezmocní i někteří profesionální fotografové!

FCI skupina I. :

Beerdet Colie

----------

II.

Tibetská doga

-------------

III.

Kerry Blue terrier

-----------

IV.

jezevčík dlouhosrstý

-----------

V.

Aljašský malamut

--------------

VI. foto 1.+ 2. místo

Bígl

mě se nejvíce líbil pes namístě třetím:-)

--------------

VII.

Irský setr

------------

VIII.

Zlatý retrívr

---------------

IX. vítěz

Maltezský psík

2.místo:

Lhasa Apso

3.místo KANGAROO Bohemia Acro

Kangaroo Bohemia Acro

Kangaroo Bohemia Acro

--------------------

X.

Azavak

Při příležitosti vyhlášení šampiona šampionů, byla také zveřejněna soutěž o Nejlepšího mladého vystavovatele - juniorhandling

Vítěz starší věkové kategorie :  naše dcera Martina Smetanová :-)

Prime Moon Bohemia Acro + martina

Vítěz mladší věkové kategorie:  P. Hájek

Soutěži se předvedlo také několik psů našich přátel, fotografie máme všech zúčastněných mnoho a to by vydalo na několika megový soubor! Musí ale ještě zmínit psa našeho kamaráda Patrika Panýrka - jeho mladého drsnosrstého Foxteriéra Bantíka, který v roce 2003 téměř celou výstavní sezonu jezdil ve třídě dorostu a jen málo v mladých,přesto se mu podařilo mnohokráte získat BOB a umístnit se ve skupině a probojovat se tak do šampiona šampionů , kde byl na 5. místě ve své skupině!

 

Fox terier

--------------

Zvláštní poděkování pak patří Patrikovi za to, že právě Bantíka půjčoval naší Martině do soutěží juniorhandling (a vedlo se jim skvěle mají několik vítězství :-)! Rovněž vítěz mladší věkové kategorie měl na sobotní dny půjčeného psa právě od Patrika! Byl to vipet, a je nám líto,že to musíme napsat byl. Protože i když se i on dostal do soutěže šampion šampionů 2003 na 3.místě, bohužel není tady a nemohl se soutěže zúčastnit

----------

Miss sympatie - zlatý retrívr ( loňský absolutní vítěz)

Miss sympatie Zlatý retrívr

---------------

Dále pak zaměstnanci TOP hotelu PRAHA , kde se soutěž vyhlašovala mohli také hlasovat a zvolili tak MISS TOP HOTEL PRAHA, vítězem této soutěže se stal jezevčík

Jezevčík

----------------------

V závěru pak byl porotou vyhlášen Šampion šampionů

kterým se stal AZAVAK .-) ( neokoukaný a impozantní, vítěz několika BOD i BIS na loňských výstavách :-) Gratulujeme všem vítězům a jejich majitelům :-) a přejeme aby si mimo mnoha dárků od sponzorů užili také cestu na Světovou výstavu do Brazilského RIO de JANEIRO

absolutní vítěz AZAVAK

J.P.