14.6.2008 Klubová výstava Australských ovčáků MLADÁ BOLESLAV, Klub chovatelů belgických ovčáků
14th June 2008
Club show of Australian shepherds MLADA BOLESLAV, Club of Belgian and Australian shepherds

Kompletní fotografie naleznete ZDE all photos you can find HERE

Klubové a speciální výstavy pořádané tímto klubem jsou vždy zajímavé především zahraničními rozhodčími. Naši psi vždy získávají skvělé posudky a ocenění, tzahájeníak jsme si řekli, proč nepřihlásit i letos, když v propozicích bylo jméno neznámé rozhodčí, specialistky na plemeno australský ovčák a především první rozhodčí pro toto plemeno v Evropě!!! Navíc sice venkovní výstava, ale v příjemném mladoboleslavském areálu a s velkým kruhem na trávě, je dalším lákadlem. Rekordní počet přihlášených psů z loňska sice nepadl, ale přesto byla velmi dobrá konkurence. Chválím, že čím dál více vystavovatelů se stále zdokonaluje a své psy prezentují velice dobře! Vždyť to je polovina úspěchu:-)
Vyrazily jsme s mámou v sobotu ráno, předpověď počasí slibovala slunečno a polojasno, takže jsme doufaly, že nezmokneme. V Praze jsme přibraly Toníka, Vlastičku s Dráčou, které jelyráno cestou do Prahy s námi na výlet, a Saša přivezla Spotíka. Opět naložení po střechu jsme vyrazili směr Mladá Boleslav. Do areálu jsme vjížděli před 8hodinou a zaparkovali auto dole na travnaté ploše, jen kousek od kruhu. Postavit stan je už pro nás hračka, takže vše bylo na svých místech u kruhu pod stanem už kolem půl 9:-) Toník si s sebou vzal svůj malý příruční gril a stejně jako loni se staral o naše žaludky:-) na "jídelním lístku" byly grilovací klobásky a steaky naložené v medu! Před posuzováním jsme stihli kávičku, s profesionálním fotografem Mílou, který nesměl chybět ani letos, udělat krásné foto všem našim pejskům, vyvenčit a převléct se. Počasí nám naštěstí celý den přálo a i když to chvílemi vypadalo na silný déšť, mraky se vždy rozehnaly a za celý den na nás nespadla jediná kapička:-) Po skončení posuzování jsme ještě čekali dlouhou frontu se Skyppynkou na vyšetření očí, protože na výstavu dorazil i pan MVDr.Beránek a vyšetření udělal na místě:-) Skyppy má očíčka v naprostém pořádku a my mohli vyrazit domů:-))))) Moc děkuji všem přátelům za velkou pomoc, především pak Vlastě s Lindou za focení a Lindě také za pomoc při předvádění, a za další prima den!

Přihlášeno bylo entry  35 australských ovčáků, posuzovala judge pani  Regula Seiler ze Švýcarska from Switzerland, která o sobě prozradila:

Prvního australského ovčáka jsem viděla v roce 1984. Bylo to jako blesk a začala jsem hledat svého vlastního. Lanbria Larky Yascal jsem získala v roce 1988, byla to pěkná bluemerle fena, která se stala prvním šampionem Švýcarska. Ale hlavně jsem s ní chtěla trénovat záchranařinu. Byla nasazena jako záchranářský pes v sutinách, plochách i horách. Byla krásná a inteligentní. To je důvod, proč toto plemeno tolik miluji. V současné době vlastním 4 australské ovčáky. Dvě dcery Yascal ve věku 11 a 13let, jejícho 7letého vnuka, který je v současné době také mým záchranářským psem, a mladou fenu z USA, kterou vystavuji a trénuji s ní záchranařinu a pasení. V devadesátých letech jsem se stala rozhodčí a první specialistkou na australské ovčáky ve Švýcarsku a také v Evropě! Pokud posuzuji, upřednostňuji typ a správný pohyb. Přepsáno z katalogu Klubové výstavy!

Paní rozhodčí se skutečně velmi často rozhodovala o vítězství díky pohybu, mnohokrát ovšem vyhrál pes, který cválal, či chodil mimochod. Vždy handlerům řekla, proč se rozhodla pro toto pořadí, škoda jen, že nebyl k dispozici překladatel, aby to paní rozhodčí mohla sdělit nahlas nebo aby jí majitelé psů rozuměli. Ono vyluštit anglicky psaný posudek, sice na stroji, ale s nepřeberným množstvím chyb, přepisů a škrtanců, dalo zabrat i dobrým angličtinářům! Opět se mi zdálo, že jsme dostali do kruhu ne zrovna moc poučený personál! Vedoucí kruhu se stále chodil ptát členky klubu a vystavovatelky, jaké ceny a komu dát, jako by si to neuměl přečíst v katalogu?! Vrchol všeho byl, když se zmiňovaný vedoucí kruhu rozkřičel na mámu, která nastoupila do třídy šampionů s Rockem, že musí opustit kruh! Okamžitě řekl rozhodčí, že tuto paní nesmí posoudit! Na otázku proč? jen odpověděl, že ráno dostal příslušné pokyny!!! Tak a dost! Mladík byl nucen dojít pro ředitele výstavy a posuzování stálo...okamžitě se vrátil bez ředitele, že mu bylo řečeno, že pokud jsme v katalogu,tak může být posouzena! Omyl - musí! Rozhodčí tedy po tomto výstupu zmiňovanou třídu posoudila, ale Rock přesto skončil na druhém místě, protože velmi rychle akruh č.4 správně pochopila, proč celé to divadlo vzniklo..... Na vedoucího kruhu byl námi podán protest, který byl posléze uznán!!! Trochu na mě působí, že australáci jsou v tomto klubu považováni za jakési vetřelce! Hlavní poradkyně se nám sice pravidelně stará o velmi zajímavé zahraniční rozhodčí, ale pokaždé na nás zbude zřejmě ten nejhorší personál - nepamatuji rok, kdy by nebyl problém s anglickým překladatelem, letos tomu nebylo jinak a navíc se oba pomocníci v kruhu chovali velmi nevhodně, posedávání na stole, houpání se na židli, neznalost všeho...a proč australáci nemohou soutěžit v závěrečných soutěžích ve všech soutěžích? Mohou sice bojovat v placených soutěžích jako je Nejlepší pár, chovatelská skupina či odchovy, ale o soutěže BIS nechodí ani štěňata, dorostenci, mladí, veteráni ani BOBové. Je pěkné, že máme soutěže BIS podle barev, ale myslím si, že si autraláci zaslouží víc!

Vraťme se ale na začátek... Posuzování začalo téměř přesně. V našem kruhu zahájil svou kariéru pěkný bluemerle pejsek Lewis z chovatelské stanice našich přátel v Maďarsku Silver Dream. Paní rozhodčí jej s laskavostí a něhou, se kterou přistupovala ke všem psům, prohmatala a důkladně prohlédla, také několikrát prověřila v pohybu a popsala ve velmi dlouhém posudku. Poté jej ocenila známkou Velmi nadějný 1, Nejlepší štěně plemene (fenka ve tř.štěňat žádná nebyla, stejně jako v dorostu!). Ochotně paní rozhodčí zapózovala fotografům a nastavila tak laťku posuzování velmi vysoko i když ne příliš přísně. Jednotný a přehledný styl, krásný přístup ke psům i vystavovatelům a známkou výborná rozhodně nešetřila. mladí psi, u kterých se rozhodovalo - Dale a SpotPřekvapením pro mě byla třída mladých psů, když loni nastoupilo do této třídy 11 psů, a letos 3! Spot stále ještě s absencí chlupů získal krásný posudek a známku Výborná 2, kdy o pořadí na prvních dvou místech se rozhodčí dlouho rozmýšlela. Do mezitřídy jsem nastoupila se synem našeho Soonera - Larrym, spolu se synem Rocka - Ronnym! Larry si asi chtěl vynahradit to, že v Litoměřicích ho zlobila tlapka a tak rozhodčí nemohl posoudit jeho pohyb, protože běhal neskutečně a Ronnymu vždy utekl o více než půl kola. Díky svému pohybu získal také CAC! Nejvíce obsazenou třídu otevřenou a šampiony ponechám dále bez komentáře... O klubového vítěze paní rozhodčí nastoupili 4 psi ve 4 barvách:-) Dalo by se říct, že jsme své soupeře s Larrym opět uběhali, protože zatím co ostatní zvládli jedno kolečko, my s Larrym dvě!!! Takže po krátkém rozhodování a srovnávání jednotlivých psů jsme zvítězili!! Pak se předvedl veterán a začaly fenky třídou mladých, která byla spolu s otevřenou psů, nejpočetnější, ale dle mého názoru také nejkvalitnější!o BOB!! Třída otevřená, další celkem početná třída, bojovala zde naše Ketynka, které scházel jediný bod na dokončení klubového šampiona:-) Díky svému perfektnímu pohybu ale tuto třídu vyhrála a bodů získala 8:-) Do šampionů nastoupila konečně v plné výstavní kondici naše Anaiska, která svou konkurentku opět převálcovala v pohybu a ziskem CAC dokončila jako historicky první fena australského ovčáka titul Grandšampion České republiky a po našem Rockovi je to teprve druhý australský ovčák!!! Klubovou vítězku a později i BOB získala zaslouženě fena ze třídy pracovní!

Po krátké pauze začaly soutěže o BIS v barvách. Letošní cenou pro vítěze byla krásná magnetka ve tvaru stojícího australáka, vždy v barvě, o kterou se soutěžilo. Jako první nastoupila BIS BLACK TRICOLORbarva BLACK TRI, kde nastoupilo 8 jedinců ze známkou výborná. Prvenství získala mladá fena, po které paní rozhodčí pokukovala také v soutěži BOB! Nejvíce jedinců nastoupilo o nejlepší BLUE MERLE jedince a to 14 se známkou výborná a velmi nadějná! Máma s Rockem, Linda se Skyppy a Michaela se Spotem - oběma děkuji za pomoc! Já jsem předváděla Larryho, který tento titul získal!!! Slabé zastoupení měly obě červené barvy. Ze 3 jedinců RED TRI zvítězila jednoznačně BOBová fena a ze 2 RED MERLE po krátkém rozhodování šampion.

Kompletní výsledky, foto a mnoho info o AUO naleznete na Databázi australských ovčáků zde
 

Kompletní fotografie naleznete ZDE all photos you can find HERE

PSI MALES
třída štěňat  baby class

Velmi nadějný 1 Nejlepší štěně klubové výstavy Very promissing 1, Baby BOB
Silver Dream Aussies´s LEWIS
--------------------------------
třída dorostu  puppy class

Velmi nadějný 1 Nejlepší dorost klubové výstavy Very promissing 1, Puppy BOB
DARNY Ganden Monge
---
nadějný 2
promissing 2
Silver Dream Aussies´s KRAZY KRIZZY
--------------------------------

třída mladých  young class

Výborný 1 CAJC, Klubový vítěz mladýchExellent 1, Club junior winner
DAY BY DAY LADY Puella Fera
---
Výborný 2
Exellent 2
Jch.Prosto Chudo KNICK-KNACK ACRO ALKE
(Multich. Sunshine Shanti Shallow Rivers + Ch.Shallow River´s Wacahkos Anacree)

---
Velmi dobrý 3 Very good 3
ALL FOR ONE Gentle Mate
--------------------------------

mezitřída  intermedial class

Výborný 1 CAC, Klubový vítěz, B I S Blue Merle Exellent 1, CAC, Club winner, B I S Blue Merle
A-SEM TAM Amazonka
(Multich. Sunshine Sooner or Later + Ch.Born in Rosebud Tina-of-Bagfri)

---
Výborný 2,res.CAC Exellent 2,res.CAC
Prosto Chudo DOUBLE ROCK
(Multich. Sunshine Shanti Shallow Rivers + Ch.Shallow River´s Wacahkos Anacree)

--------------------------------
třída otevřená  open class

Výborný 1 CAC,ČKŠ Exellent 1, CAC, Club CAC
AND I AM HERE Diandra
---
Výborný 2,res.CAC
Exellent 2,res.CAC
Ch.BEST FOR GREAT LADY Bohemia Acro

---
Výborný 3 Exellent 3
EMIR Ew-Bor
---
Výborný 4
Exellent 4
AND I WANT.... Diandra
---
Výborný
Exellent
Ch.Snowcrest´s BODACIOUS AT DBARD

---
Velmi dobrý Very good
BILLY Mladá Živa
--------------------------------
třída pracovní  working class

Výborný 1 CAC,ČKŠ Exellent 1, CAC
ABBO Mladá Živa
--------------------------------
třída šampionů champion class

Výborný 1 CAC,ČKŠ Exellent 1, CAC, Club CAC
Ch.ALEX REDY od Diamantové řeky
---
Výborný 2,res.CAC
Exellent 2,res.CAC
MultiCh.Sunshine SHANTI SHALLOW RIVERS

--------------------------------
třída veteránů  veteran class

Výborný 1, Nejlepší veterán Excellent 1, Best veteran
Ch.Imagineer NOW OR NEVER
--------------------------------
psi o Klubového vítěze

--------------------------------
FENY
FEMALES
třída mladých  young class

Výborný 1 CAJC, Klubový vítěz mladých, Nejlepší mladý, B I S blacktri Exellent 1, Club young winner, Junior BOB, B I S Blacktri
CAPRICE SWEET DARK of Crystal Lake
---
Výborný 2
Exellent 2
CARCASSONNE CASEY des Chemins Cathares
---
Výborný 3
Exellent 3
Jch.Prosto Chudo KEEP SECRET ACRO
(Multich. Sunshine Shanti Shallow Rivers + Ch.Shallow River´s Wacahkos Anacree)

---
Výborný 4 Exellent 4
Silver Dream Aussie´s JEANS BLUE
---
Výborný
 Exellent
CONNIE Mladá živa
---
Velmi dobrý
Very good
AIRY GHOST Gentle Mate
--------------------------------
mezitřída  intermedial class

Výborná 1 CAC Exellent 1, CAC
AUSSIE RED Svěží vítr
--
Výborný 2,res.CAC
Exellent 2,res.CAC
CAROL Mladá živa
--------------------------------

třída otevřená  open class

Výborna 1 CAC a dokončen KLUBOVÝ ŠAMPION Exellent 1, CAC and finished CLUB CHAMPION
Ch.CATAWBA ACRO Puella Fera

---
Výborný 2,res.CAC, ČKŠ
Exellent 2,res.CAC, Club CAC
ALL EYES ON ME Diandra
---
Výborný 3
Exellent 3
ALL BY MYLSEF Diandra
---
Výborný 4
Exellent 4
Auxarcs FAIR WINDS
---
Velmi dobrý
Very good
AROSSE Genden Monge
--------------------------------

třída pracovní  working class

Výborná 1 CAC,Klubový vítěz,BOB, B I S redtri  Exellent 1, CAC,Club winner, BOB, BIS redtricolor
Ch.Lost Creek DIANDRA TRACY
--------------------------------
třída šampionů champion class

Výborný 1 CAC a dokončen Český GRAND šampiona Exellent 1, CAC and finished Czech GRAND Champion
MultiCh.ANAIS ANAIS Bohemia Acro

---
Výborný 2,res.CAC, ČKŠ
Exellent 2,res.CAC, Club CAC
MultiCh.Shallow River´s ANANI TAINO ACRO
--------------------------------
o BOB

--------------------------------
BIS BLACK TRI


--------------------------------
BIS BLUE MERLE


--------------------------------
BIS RED TRI


--------------------------------
BIS RED MERLE

Kompletní fotografie naleznete ZDE all photos you can find HERE

úspěchy našich přátel nejen z této výstavy najdete na  www.pibaro.comwww.tender-flash.com , www.nahaci.cz,  www.bohemiaalke.com,  www.great-lady.com, www.srdcove-eso.wz.cz,   www.stafordi.com, www.toklaramas.com, www.fallcat.eu, www.klucishih-tzu.com, www.provocativo.net, www.australak-larry.webnode.cz