Šampion šampionů 2005  Champion of champions 2005
Nejlepší psi České republiky za rok 2005 The best dogs in Czech rep. for year 2005

Dovolím si začít tím, že shih-tzu Ch.Large Success Bohemia Acro se sice nedostal do finále, ale v početné konkurenci v IX.FCI skupině je na 7.místě  a náš australský ovčák Ch.Shallow River´s Wahpeeh Catawba se do finále také neprobojoval, ale 6.místo v I.FCI skupině je skvělé! Jediným naším psem ve finále tak byla stejně jako loni MultiCh. Queen Bohemia Acro, která do finále postoupila z 5.místa, ale nakonec stanula na místě 4.!!! To ale trochu předbíhám... Vezmu vše pěkně postupně!

Již po čtvrté se prestižní soutěž Šampion šampionů uskutečnila v Top Hotelu Praha a 7.1.2006 zahájila tak další výstavní sezonu! Ano, po čtvrté se uskutečnila tato soutěž, kterou jsem si já nazvala TOP 55 psů v České republice, a opět s jinými pravidly! Psi po celý rok sbírali body na národních a mezinárodních výstavách v ČR a 5 nejúspěšnějších za celý rok postoupilo z každé FCI skupiny + Národní (FCI neuznaná) plemena. Celkem tedy 55 nejlepších psů v ČR - TOP 55.
Beru-li v potaz pouze 3 předešlé ročníky, které se uskutečnily v Top Hotelu Praha, tak pes, který získal ve své skupině nejvíce bodů, skupinu vyhrál a vítězové skupin se pak utkali o titul absolutního vítěze! Za rok 2002 to byl zlatý retrívr ALEX z Hradu Veveří a náš šicu Ich.MultiCh.KANGAROO Bohemia Acro byl na 2.místě v IX.FCI skupině, následujícím šampionem šampionů se stal azavak AHMAR Kel-es-Suf (k vidění ZDE),  KANGAROO byl 3.nejlepším psem IX.FCI skupiny a já Nejlepším junior handlerem v ČR, a konečně za rok 2004 se dočkal vítězství maltézský psík PAPER MAN Mary Evan (ZDE) a naše německá ovčačka MultiCh.QUEEN Bohemia Acro byla na 4.místě v I.FCI skupině.
Tato pravidla ale pro letošní vyhlašování vítězů tak zcela neplatila! Zde jsou pravidla z webových stránek Šampiona šampionů:

5 psů/fen z každé skupiny I - X, kteří získají na výstavách nejvyšší počet bodů ve svých skupinách postupuje do SEMIFINÁLE soutěže Šampión šampiónů. Majitelé psů/fen jsou o tomto faktu seznámeni písemnou formou a to prostřednictvím ČMKU a zároveň jsou pozváni na slavnostní vyhlášení výsledků a volbu Šampióna šampiónů. Vítěz XI. skupiny nemůže být zvolen Šampiónem šampiónů.
POZOR ! Změna ve vyhlášení výsledků ! Touto změnou celé koncepce zatraktivníme slavnostní odpoledne a zamezíme tak faktu, že by někdy mohl získat ocenění pes, který se slavnostního odpoledne ani nezúčastnil. Znamená to, že každý z padesáti psů, který se vyhlášení zúčastní, se může stát Šampiónem šampiónů.
Těchto 50 psů/fen (5 z každé skupiny) se v semifinále představí porotě, která je složena z 9 rozhodčích FCI.
Porota posoudí těchto 5 psů z každé skupiny a přidělí jim body a to od 1 do 5 bodů.
U skupiny 11 bude pořadí stanoveno stejným způsobem jako u všech ostatních skupin.
Znamená to, že pes/fena může od všech rozhodčích získat minimálně 9 bodů a maximálně 45 bodů, pokud však zvítězí u všech rozhodčích.
K tomuto počtu se přičtou body od pěti do jednoho, které pes získává automaticky, dle pořadí ve skupině za celou výstavní sezónu. Pes, který získal nejvíce bodů ve své skupině FCI má tedy již na začátku posuzování 5 bodů. Soutěžící, který do soutěže vstupuje z pátého místa získává pouze jeden bod.
Zde se zohlední výsledky za celou výstavní sezónu. Body se sečtou a pes s nejvyšším celkovým součtem postoupí do finále Šampióna šampiónů z dané skupiny FCI.
Tímto výběrem získáme 10 finalistů Šampióna šampiónů.
Volba Šampióna šampiónů potom proběhne stejně jako v minulých letech.
Těchto 10 psů/fen – vítězů semifinále se představí porotě, která se bude skládat ze 13 členů a to z 9 rozhodčích FCI, jednoho zástupce partnerů a ze 3 známých osobností. Tato porota potom vybere vítěze soutěže, který se stane Šampiónem šampiónů!

ZDE můžete vidět, kteří psi a z jakého místa se do velkého finále probojovali. Ale ve skutečnosti byla pravidla JINÁ! Část textu, která je kurzívou a ještě tučně totiž NEPLATILA!!! Pan Žmolík několikrát během představování psů zopakoval, že KAŽDÝ z nich se může stát Šampionem šampionů (protože záleží na bodování rozhodčích), ale to nebylo možné! Ptáte se proč? Jednoduché: pes, který postoupil do finále z 1. místa měl do začátku 45 BODŮ ( 5bodů krát 9rozhodčích) a pes, který postoupil z 5.místa měl jen 9 BODŮ (1bod krát 9rozhodčích). Proto například pes z 5.místa nemohl skupinu vyhrát! Prakticky bylo možné se ve skupině "posunout"  jen o jedno místo jak se z výsledků můžete přesvědčit!!!

Účastníci  a návštěvníci Šampiona šampionů se do Top Hotelu Praha sjížděli již od půl 11. Majitelé těch nejúspěšnějších psů měli asi 3,5 hodiny na přípravu svých čtyřnohých miláčků  a na seznámení se s "terénem":-) a kolem 14hod vše vypuklo! Akci zahájil pár slovy předseda Českomoravské kynologické unie pan MVDr.Jiří Ohlídal a po něm převzal mikrofon již tradiční moderátor pan Žmolík, který všechny znovu přivítal a seznámil s programem celého odpoledne, s novými pravidly, které pak upřesnil předseda komise pro rozhodčí pan Otakar Vondrouš, a porotou. Ta se skládala z mezinárodních, skupinových nebo all-round rozhodčích: Štefan Štefík - prezident SKJ (Slovensko), Jaromír Dostál, Josef Němec, Otakar Vondrouš, Dagmar Poláková, Božena Ovesná, Miroslav Václavík, Zdena Jílková, Milan Krinke - všichni ČR

9 skupinových, mezinárodních nebo all-round rozhodčích z České republiky, výjimku tvořil pan Štefan Štéfik ze Slovenska.
pan Žmolík, komentátor pan Vondrouš, předseda komise pro rozhodčí část rozhodčích

Poté začal komentátor představovat jednotlivé psy ze skupin 1-6 porotcům, kteří rozhodovali o jejich úmístění. Nejprve jedince z 1. až 6. FCI skupiny. Začal pochopitelné 1.skupinou a pořadí představovaných psů (v každé skupině) bylo podle abecedy jmen psů nikoli podle pořadí, v jakém se do skupiny dostali! Pes se prošel s jeho handlerem po dlouhém molu tam a zpět, zastavili před rozhodčími, kteří seděli po obou stranách mola, a poté ho vystřídal další pes.

PŘEDSTAVOVÁNÍ PSŮ

FCI Skupina I


Australský honácký pes

Kolike krátkosrstá
 
Bearded kolie

Německý ovčák

Belgický ovčák - groenendeal

FCI Skupina II


Argentinská doga

Svatobernardský pes

Trpasličí pinč

Tibetská doga
Italský corso pes se  nedostavil

FCI Skupina III


Skajteriér

Australský silky teriér

Foxteriér drsnosrstý

Jorkšírský teriér
Kerry blue teriér se nedostavil

FCI Skupina IV - Jezevčíci


Dlouhosrstý trpasličí

Hladkosrstý standardní

Drsnosrstý trpasličí

Drsnosrstý králičí

Dlouhosrstý trpasličí

FCI Skupina V


Západosibiřská lajka

Aljašský malamut

Peruánský naháč střední se nedostavil

Euraziér

Norský losí pes šedý

FCI Skupina VI


Rhodeský Ridgeback

Štýrský brakýř

Bernský honič

Alpský jezevčíkovitý brakýř

Bígl

Po představení všech těchto krasavců byla pauza, kterou vyplnil Vilém Čok svým  zpěvem a pan Žmolík vyzpovídal dalšího hosta pana Petra Fejka, ředitele Pražské zoo. V zákulisí se mezitím sečetly body jednotlivým psům, jak je ohodnotili páni a paní rozhodčí.
Vilda Čok rozhovor s Petrem Fejkem pan Fejk s dcerou pózuje fotografům
Poté pan komentátor začal s vyhlašováním výsledků. V každé skupině začínal od 5. místa a poté následovalo předání hodnotných cen a pohárů.

VYHLAŠOVÁNÍ VÝSLEDKŮ skupin FCI 1 - 6

FCI Skupina I


Natterjack Jek Key

---

Beauty Krásná Louka

---

Ursine du Clos des Agapornis

---

Queen Bohemia Acro

---

Aboriginal Cinderella's Ranch

----------------------------------------

FCI Skupina II


Artur z Mnichovského polesí

---

Akim Barrandovské střbro

---

Exigor's Winnig Wera

---

Falco Strážce z Tibetu

-----------------------------------------

FCI Skupina III


Amron´s Topcopy Bombix Moren

---

Henrietee Yoko Vekdan

---

Haly Star Franke

---

Amaltheia Kiaora

-----------------------------------

FCI Skupina IV


Sweetax Freckled Fergie

---

Jorika z Rydlewa

---

Extraordinary Esprit Kalokagathia Fai

---

Irk z Poschingeru

---

Tom-Li z Debry

------------------------------------------------

FCI Skupina V


Tara I. av Praha

---

Bim Mutara

---

Casanova von Massow-Krummau

---

Bradpitt del Lago Delgli Orsi

--------------------------------

FCI Skupina VI


Ascot Alta Mirano

---

Cedra Trňová Hora

---

Edward Bebcilla

---

Starbuck Torbay Ring Amulet

---

Mery od Birása Henricha

-------------------------------------------

Polovina psů, kteří se později utkali o titul Šampiona šampionů ČR 2005, je známá:-) po krátké pauze začal pan Žmolík představovat psí krasavce ze skupin 7-10 a národní plemena a opět podle abecedy jejich jmen.

PŘEDSTAVOVÁNÍ PSŮ

FCI Skupina VII


Irský setr

Český fousek

Maďarský ohař krátkosrstý

Výmarský ohař krátkosrstý

Anglický setr

FCI Skupina VIII


Portugalský vodní pes

Velššpringršpaněl

Flat coated retrívr

Clumber špaňel

Anglický špringlšpaněl

FCI Skupina IX


Lhasa Apso

Havanský psík

Mops

Maltézský psík

Pudl malý bílý

FCI Skupina X


Azavak

Greyhound

Sloughi

Barzoj

Whippet

Skupina národních neuznaných plemen


Český strakatý pes

Patterdale teriér

Pudl vícebarevný fena

Americký bezsrstý teriér

Pudl vícebarevný pes

V pauze před vyhlášením dalších vítězů vystoupila Gábina Pártyšová, která stejně jako předtím Vilém Čok zazpívala několik svých velice pěkných písniček a také malé divoké prasátko:-)

VYHLAŠOVÁNÍ VÝSLEDKŮ skupin FCI 7 - 10 a neuznaná plemena

FCI Skupina VII


Borek z Duškova Dvora

---

Tuliketun Runo-Ratsu

---

Sireva Drake

---

Elfi z Blanenských lesů

---

Aischa Red Joker

---------------------------------------------------

FCI Skupina VIII


Albus Brumbál od Emy Destinové

---

Marcus Asterius z Rajšlu

---

Victorious Wind Darrem Canis

---

Crys z Chotuckých alejí

---

Evening Star Bonny Dux

---

FCI Skupina IX


Aféra Pibaro

---

Paper Man Mary Evan

---

Whitney's Top Dancer

---

Eriček Žeryček z Farmy zvířat

---

Flora Pibaro

--------------------------------------------------

FCI Skupina X


Ahmar Kel-es-Suf

---

Caesar Windspiel Decuma

---

Keiko z Úplňku

---

Dimon Majove Bohemia

---

------------------------------------------------------

Skupina národních neuznaných plemen


Aragorn Žižkův dvůr

---

Yulio House of Brigg

---

Bety od Svitavských pramenů

---

Cleopatra Kamínek pahorku

---

Flinthill Dreamweaver

--------------------------------------------------------------

Finále šampiona šampionů 2005 bylo na spadnutí! V krátké pauze, kdy jednotliví vítězové skupin FCI měli už jen chvilku do velkého finále,  se vyhlašoval Pes sympatie 2005, pro kterého jste mohli hlasovat vy všichni na internetových stránkách. Tam se o vaši přízeň ucházelo 11 psů s nejvyšším počtem bodů z každé skupiny! Celkem bylo rozdáno 5771 hlasů!!! Vyhrát mohl však jen jeden a tak se Psem sympatie 2005 stala Argentinská doga - pes Akim Barrandovské střbro, který získal z celkového počtu téměř 1/4 hlasů, přesněji 1348 !!!

Vyvrcholení celého dne bylo tu!!!:-) Před rozhodčími, k nimž se připojilo několik VIP osobnosti - Gábina Partyšová, Vilém Čok, Lucie Králová a zástupce sponzora Nestlé Alessandro Zonelli, se naposledy postupně prošli vítězové všech 10 FCI skupin, poté se všichni psí krasavci postavili na molo najednou a dali tak rozhodčím poslední minuty na udílení bodů a bylo dobojováno!
část finálové poroty

Hlasy se v zákulisí sečetly a pan Otakar Vondrouš vyšel na podium k mikrofonu, aby všem přítomným v sále řekl, že:
"Šampionem šampionů 2005 se stává vítěz VI.skupiny FCI Rhodeský Ridgeback - pes ASCOT ALTA MIRANO!!!"

majitel a handler vítězného psa je pan  Marek Vlček z Ostravy. O Ascotovi se dozvíte více na webové adrese: http://www.ascot.cz/uvod_eng.htm

Po vyhlášení toho nejlepších z nejlepších následoval raut a oslava, která byla doprovázena diskotékou:-)

FOTOGALERIE

Skupinové foto

MultiCh.Queen Bohemia Acro

Naši přátelé a jejich úspěšní psi

Trocha legrace


i šampioni odpočívají

bílá srst + záře reflektorů = kanárek žlutý:-)

dvojice dne:-)

pusa dne!

:-)))

Všem majitelům psích krasavců srdečně gratuluji, protože už jen účast v této soutěži je skvělá!!! Nad touto reportáží jsem strávila téměř celý nedělní den, tak doufám, že stojí za to, a těm z vás, kteří jste se nemohli zúčastnit něco přinesla?! Děkuji vám za váš čas strávený nad jejím čtením:-)

Další reportáž a zajímavosti ze ŠŠ můžete najít na internetových stránkách manželů Brychtových  www.nahaci.cz

Martina