Uši, drápky, chlupy na packách, řitní otvor-to vše je nutné často kontrolovat a upravovat.

Uši

Protože šicu patří k plemenům, jež mají převislé ušní závěsy, uši nejsou tolik vzdušné a tvoří se tam nežádoucí věci. Preventivní čištění zevního zvukovodu a ušního boltce je  velmi důležité pro zdraví psa.Začínáme s čištěním od útlého věku štěněte, jak z důvodu tréninku na stole, tak z důvodu hygienického. Nikdy nečistíme zvukovod „na sucho“, doporučuji používat komerčně vyráběné preparáty určené na čištění uší psů a koček. Do zvukovodu aplikujeme trochu roztoku, promneme přes kůži, necháme krátce působit (pes si potřepe hlavou, případně se proběhne) a pak pomocí vatové štětičky vytřeme uvolněný ušní maz do sucha -obrázek 0 OBRÁZEK 0

Jsou různé názory na vytrhávání chloupků z uší psů! Já doporučuji vytrhávat průběžně (nikdy ne najednou, když je tam větší množství zanedbaných chlupů, aby nedošlo k přílišnému podráždění zvukovodu a otoku sliznice, který vede až k zánětu)- obr 1- peán OBRÁZEK 1 : Peán. Peán slouží k vytrhávání chlupů(lze i dvěma prsty)-obr.2-nevytrhané ucho + 3-vytrhávání
                                                 OBRÁZEK 2: nevytrhané uchoOBRÁZEK 3: vytrhávání peánem

Drápky

Většina velkých plemen si drápky obrousí při pravidelných procházkách, ale u malých dlouhosrstých výstavních jedinců tomu tak není. Pamatujte si proto, že je nutné pravidelně drápky zkracovat. Nejméně 1 x měsíčně, doporučuji ale pravidelně kontrolovat, a střihat každé 2-3 týdny.
PAMATUJTE: Dlouhé drápy u psa jsou jako byste Vy nosili malé boty!  Obr. 4 - kleště na drápy OBRÁZEK 4: kleště na drápy

Některé drápky jsou světlé a je proto snadné poznat, o kolik zkrátit- část drápu u kořene je cévka, do níž když psa střihnete poteče mu krev, a zbytek je přebytečný dlouhý dráp. Při pravidelném zkracování je cévka krátká, ale jakmile stříhání drápů podceňujete a zkracujete jednou za 2 měsíce, cévka roste a po čase bude mít pes dlouhé drápy a vy mu je nebudete moci ostřihat, protože by ho to bolelo! Takže Pravidelnost! Raději po menších částech drápu, abyste předešli střihnutí do cévky.
 Obr.5 + 6 - dlouhé drápy                    obr.7 - stříhání                 obr.8 - ustřižený dráp
      OBRÁZEK 5
OBRÁZEK 6                 OBRÁZEK 7                         OBRÁZEK 8

Zastřižení nohou

Chlupy, které rostou psům na vnitřní straně tlapek je nutné ostříhat. Jednak je možné, že se v dlouhých chlupech snadněji zachytí bodlinky z trávy a jiné, jednak to pejskovi na výstavě může klouzat a nebude se mu chtít chodit.
obr. 9 - dlouhé chlupy OBRÁZEK 9: Dlouhé chlupy  obr.10- stříhání OBRÁZEK 10:Stříhání   obr.11 - správná délka chlupů na spodní části packy OBRÁZEK 11:správná délka chlupů na spodní části packy

Stříhání chlupů kolem konečníku

Pokud je pes ještě malý na to, aby nosil balíčky, a nebo z jakéhosi důvodu nechcete Vy, aby je nosil, je potřeba zastřihávat chlupy kolem konečníku. Kdyby chlupy zůstaly dlouhé, při znečištění stolicí by mohlo dojít k jejich slepení a k neprůchodnosti konečníku!!! Obzvlášť velkou pozornost je tomu třeba věnovat u štěňat!!!
obr. 12 - stříhání dlouhých chlupů OBRÁZEK 12 obr. 13 - správná délka chlupů kolem konečníku OBRÁZEK 13

Je jen věcí vkusu každého majitele, zda půjde do kruhu se psem, který má zarostlou uslintanou tlamičku a nebo mu chloupky pod nosem bude pravidelně zastřihávat.
obr.14-neostříhané chlupy OBRÁZEK 14 obr.15- upravená tlamička OBRÁZEK 15

 

Text: Jarmila Podzemská + Martina Smetanová
Pes na foto: štěně - AMERICAN DREAM Bohemia Acro
Upravující: Martina Smetanová
Fotografie: Josef Rychtecký